Водне поло

Головна Сторінка » Водне поло

Водне поло (англ. water polo ) – командний водний олімпійський вид спорту, метою якого є закинути м’яч у ворота суперника більше разів, ніж це зробить опонент у встановлений час. Гра проходить у воді, а м’яч тримають та закидають у ворота однією рукою.

Міжнародна федерація плавання (фр. Federation Internationale de Natation, FINA) – організація, що поєднує більшість національних плавальних федерацій. Штаб квартира організації знаходиться в Лозанні (Швейцарія).

FINA

Історія водного поло (виникнення та розвиток)

Прародителем водного поло можна вважати японську гру, суть якої полягала у передачі м’яча спеціальними жердинами гравцям своєї команди, перебуваючи у своїй на плаву на солом’яних бочках.

Сучасне водне поло було винайдено Вільямом Вілсоном у другій половині ХІХ століття. Спочатку гра дуже була схожа на регбі, тому що в перших редакціях правил було дозволено застосовувати силу у боротьбі за м’яч та утримувати суперника. Крім цього, поле для гри у водне поло розмічалося на нерухомій водоймі, а замість воріт у дно водоймища були вкопані палиці, що виступають на 30-40 см над поверхнею води. Гравцям було необхідно вплав заносити м’яч у ворота.

Хто вигадав водне поло?

Сучасне водне поло було вигадано Вільямом Вілсоном у другій половині ХІХ століття.

засновник водного поло Вільям Вілсон

У 1869 році водне поло було вперше представлене широкому загалу в Лондоні, на той час гра називалася «футбол на воді» і не мала чітко сформульованих правил. У 1870 році була скликана комісія зі знавців спорту для формалізації правил, але якихось результатів комісія не досягла. Лише 1876 року Вільям Уілсон склав правила гри у водне поло, які залишалися актуальними до 1890 року.

З 1900 гра входить до списку Олімпійських видів спорту, а перший світовий чемпіонат з водного поло був проведений у 1973 році.

Основні правила гри у водне поло (коротко)

Час гри у водному поло. Матч у водному поло складається із чотирьох періодів тривалістю по 8 хвилин кожен. Відлік часу в періоді починається з першого торкання м’яча.

Скільки йде гра у водне поло?

Матч у водному поло складається із чотирьох періодів тривалістю по 8 хвилин кожен.

правила водного поло

Кожній команді виділяється всього 25 секунд на атаку, через 25 секунд м’яч переходить команді суперника. Правила дозволяють кожній команді взяти 4 тайм-аути за гру в основний час та 1 тайм-аут у додатковий. Тайм-аут може взяти тільки команда, яка володіє м’ячем.

Одночасно на полі можуть перебувати 6 польових гравців та 1 воротар.

У водному поло заборонено:

• атакувати гравця, який не має м’яча;
  • топити, тягнути, тримати гравця, який не володіє м’ячем;
  • топити м’яч.

Який зробив грубу помилку, гравець видаляється з води на 15 секунд або до кінця часу атаки супротивника. Після закінчення штрафного часу гравець має повернутися до гри. Негруба помилка карається вільним кидком, який може бути направлений безпосередньо у ворота супротивника, якщо порушення відбулося за п’ятиметровою ігровою лінією, або розіграно шляхом перепасування. Гравець, який заробив 3 видалення, віддаляється до кінця гри з правом заміни і сідає на лаву запасних із розв’язаною шапкою.

Басейн у водному поло

Розмір ігрового поля (басейну) для чоловіків становить 30 завдовжки і 20 метрів завширшки, для жінок 25 і 17 метрів. Глибина басейну у водному поло має бути не менше 1,8 метра. Зазначені розміри басейнів є актуальними для всіх великих змагань, у тому числі і Олімпійських ігор. На полі є наступна розмітка:

• лінія середини поля (біла);
  • лінії воріт (біла);
  • 2-, 4-, 7-метрові лінії (червона, жовта, зелена);
  • межа ігрового поля.

Розмітка має бути чітко видно протягом усієї гри. Розмітка буває постійною чи знімною. На кінці ігрового поля, за два метри від кута ігрового поля (навпроти офіційного табло), має бути нанесений червоний або інший яскравого кольору знак.

поле для водного поло

По обидва боки ігрового поля встановлюються ворота. Ворота являють собою дві стійки і поперечину прямокутної форми товщиною 0,075 м, звернені у бік ігрового поля та забарвлені у білий колір. Вони повинні бути встановлені строго посередині лінії воріт та на відстані не менше 0,30 м від меж ігрового поля. Відстань між стійками воріт має бути 3 м, а нижній край перекладини повинен бути на висоті 0,90 м над поверхнею води. Мінімальна температура води 16 градусів.

Екіпірування та інвентар для водного поло

М’яч для водного поло має круглу форму і повітряну камеру з ніпелем, що закривається. Вага м’яча коливається не більше 400-450 грам. Довжина кола м’яча для ігор чоловічих команд становить 0,68 – 0,71 метра, а ігор жіночих команд 0,65 – 0,67 метра.

м'яч для водного поло

Шапочка із вушними протекторами для захисту гравців від потужних ударів м’ячем. Шапочки застібаються під підборіддям і не знімаються до кінця гри. Зазвичай одна з команд грає у шапочках білого кольору, а інша – синього. Шапочки воротарів пофарбовані червоного кольору.

шапочка для водного поло

Стандартні положення

Кутовий удар призначається, якщо гравець вибив м’яч за власну лінію воріт або м’яча останнім торкнувся цього гравця, перш ніж піти за лінію воріт. Кутовий удар виконує гравець команди суперника із двометрової лінії.

Спірний м’яч призначається, якщо суддя не може визначити, хто з гравців першим порушив правила. При розіграші спірного м’яча гравці обох команд повинні бути на однаковій відстані від місця порушення правил, саме туди суддя кине м’яч. Як тільки м’яч торкнеться води, гравці зможуть торкатися м’яча.

Суддівство

Суддівська колегія складається із головного судді, секретаря судді, а також суддів біля воріт. Головний суддя має необмежене право голосу у питаннях пов’язаних із зарахуванням голу, кутовими кидками, кидками від воріт, а також порушеннями правил.

суддівство у водному поло

Секретар судді здійснює контроль за видаленнями з поля.

Судді біля воріт розташовуються на бортах басейну лише на рівні лінії воріт. Вони подають такі сигнали прапорцями:

• білим прапорцем про положення «поза грою»,
  • червоним прапорцем – про виконання кутового м’яча,
  • прапорцями обох кольорів – про здійснення гола.

Змагання з водного поло

Олімпійські ігри – найпрестижніші змагання з водного поло.

Чемпіонат світу з водного поло – змагання національних команд, яке проходить у рамках Чемпіонату світу з водних видів спорту, є другим за престижністю.