Правила гри у волейбол коротко: основні моменти гри

Головна Сторінка » Правила гри у волейбол коротко: основні моменти гри

Правила гри у волейбол досить прості, до того ж їх не так багато. З цією грою більшість людей починає знайомитись у школі на уроках фізкультури. Даний вид спорту був придуманий в 1895 американцем Джорджем Вільямом Морганом , з тих пір гра значно еволюціонувала і кілька разів оновлювала свої правила.

Волейбол можна вважати одним із найдоступніших видів спорту, для його гри потрібний невеликий майданчик, натягнутий між двома стійками сітка та м’яч. З кожного боку грає по 6 осіб (у аматорських змаганнях допускається менше). Перемога дістається тій команді, яка менше разів дозволила м’ячу приземлитися на своїй половині поля. З одного боку, суть гри ясна і зрозуміла, але насправді волейбол має ряд нюансів, які варто обов’язково знати всім учасникам гри.

Це цікаво: вперше волейбол був включений до програми Олімпійських ігор 1964 року.

Основні правила волейболу в короткому вигляді за пунктами

Нижче за пунктами представлено ряд правил, яких буде достатньо для пояснення гри школярам і волейболістам-початківцям:

• Грають дві команди, кожна складається з 6 осіб (3 – атакуюча лінія, 3 – лінія захисту).
  • За один розіграш команді дозволяється торкатися м’яча лише 3 рази (блокування не вважається торканням).
  • Забороняється ловити, кидати чи утримувати м’яч.
  • Гравець не може двічі торкатися м’яча (блок не рахується).
  • Перехід гравців здійснюється за годинниковою стрілкою. Переходити (змінювати позиції) команда має після того, як спочатку очко набрав суперник, а потім ваша сторона.
  • У волейболі 3 партії, кожна грає до 25 очок (для перемоги в партії має бути різниця у 2 очки, якщо рахунок 24:24, то матч триває доти, доки не буде необхідної двох очкових різниць).
  • Кожна команда в кожній партії має право взяти 2 тайм-аути тривалістю 30 секунд кожен.
  • Гравцям задньої лінії забороняється атакувати із зони атаки (3-метрова лінія). Якщо волейболісти задньої лінії хочуть виконати нападаючий удар, вони повинні зробити стрибок до 3-метрової ліній, не заступивши її).
  • Допускається контакт м’яча з будь-якою частиною тіла гравця (відповідь для багатьох, хто цікавиться – ногою у волейболі грати можна).
  • Якщо двоє і більше гравців торкаються м’яча одночасно – це вважається одним дотиком.
  • Після подачі гравці передньої лінії можуть змінюватися позиціями між собою.
  • На подачу подається 8 секунд з моменту свистка судді.
  • Подача здійснюється лише однією рукою.
  • У кожній партії команді можна зробити максимум 6 замін (одночасно можна заміняти відразу кількох виконавців).

Це були перераховані основні правила волейболу, а тепер розберемося в головних аспектах більш докладно.

У чому полягає суть волейболу?

Мета волейболу полягає в тому, щоб перевести м’яч за допомогою рук через сітку на половину поля суперника, намагаючись змусити круглого доторкнутися до майданчика або відскочити за межі поля від будь-якої частини гравця-противника. У той час команда-опонент має запобігти влученню м’яча на своїй половині майданчика.

Правила волейболу забороняють гравцям двічі бити по м’ячу. Зазвичай команда намагається організувати атаку трьома дотиками: перше – прийом та одночасна передача на сполучного (той, що стоїть під сіткою – зона 3), друге – передача на атакуючого, третє – удар.

Перемога дістається тому колективу, який виграв більше партій (всього грає від 3-х до 5-ти сетів залежно від турніру).

Команди, майданчик та технічні аспекти

Одночасно на майданчику має бути по 6 гравців. Заміни дозволяється використовувати протягом усього матчу, проте в одній партії (мережі) тренер може зробити максимум 6 замін.

Кожен гравець займає свою позицію, в зоні атаки (поряд із сіткою) або в зоні захисту (задня частина майданчика за триметровою лінією). За правилами у волейболі існує 6 зон, кожна має свій номер (дивіться на малюнку нижче ). Перехід гравців здійснюється за годинниковою стрілкою.

Волейбольний майданчик має прямокутну форму розмірами 18 на 9 метрів. Серед майданчика натягується сітка на висоті від підлоги:

• Дівчата 15-16 років – 2.20м.

Довжина кола волейбольного м’яча – 65-67 см, а вага 250-280 грам.

Набір очок

Щоб набрати очко, м’яч повинен вдаритися об підлогу на половині поля противника або піти за межі майданчика від гравця-суперника – це основний спосіб набору балів, однак існує безліч інших способів поповнити свою скарбничку очками, наприклад:

• Супротивник не подав подачу або виконав її з порушеннями.
  • Противник не зміг останнім ударом перебити м’яч через сітку.
  • Суперник заступив за середню лінію поля або торкнувся верхнього краю сітки під час атаки.
  • Неправильне виконання передачі (утримання чи захоплення м’яча у руках).
  • Неправильний перехід команди.

Набір очок під час блокування . Гравці команди, що обороняються, можуть вистрибнути і заблокувати удар опонента, якщо після блокування м’яч відскочив на половині поля суперника або пішов від них за межі поля, то ваша команда отримує очко. Якщо ж після блоку м’яч відскочив на половину майданчика, бал присуджується команді навпроти.

За правилами партія грає до 25 очок, але якщо рахунок досягнув цієї позначки, а жодна зі сторін не має переваги в 2 очки, то сет триває доти, доки не буде цієї необхідної двох очкової різниці.

Чи знаєте ви? Найтриваліша партія у волейболі тривала 48 хвилин. Це був матч чемпіонату Італії (чоловіки), грали команди «Кунео» та «Сіслей». Другий сет матчу завершився із рахунком 54:52.

Залежно від рівня змагання, у волейболі кількість сетів варіюється від 3 до 5. Остання 5 партія грає до 15 очок.

Які бувають порушення правил у волейболі?

Волейбол – динамічний вид спорту, тож у процесі гри учасники можуть порушувати правила. Порушеннями у волейболі вважається:

• Торкання м’яча одним гравцем двічі за один розіграш (блок до уваги не береться).
  • Заступ за лицьову лінію під час подачі.